Online Dersler Sayfamıza Hoşgeldiniz!
AllNet - Ülkeler Rehberi  giriş sayfasına dönmek için tıklayınız Elektronik posta göndermek için tıklayınız Soru, istek ve önerileriniz için tıklayınız
  DERS 1. HTML Nedir?

HTML basitçe internet dokümanları şekillendirme dilidir. HTML (HyperText Markup Language) karmaşık ve zor bir dil değildir. Bu bir programlama dili değildir, arzu eden her kes kendi web sayfasını yapabilmek için derslerimizi takip ederek temel HTML bilgilerini alabilir.

HTML öğrenmeye başlarken sisteminizde yüklü olan basit bir metin düzenleyici sizin için yeterli olacaktır. Windows kullanıcıları NotePad, Mac kullanıcıları TeachText, Unix kullanıcıları Vi ile başlayabilirler. Geliştirme aşamasında bu programlar size yeterli gelecektir. Daha ileri safhalarda ise, karışık sayfalar yapmaya karar verirseniz gelişmiş programlara ihtiyaç duyacaksınız.

HTML metinleri biçimlendirmek, şekil vermek, düzenlemek için kullandığımız komutlar dizisidir. Bu komutlara 'tag' diyoruz. Taglar < karakteri ile başlayıp, > karakteri ile biterler. Örneğin; yazıyı kalın (bold) yazmak için <b>...</b> tagları kullanılır. Bu tagın arasına yerleştirilen metin kalın olarak görüntülenir.

Derslerimizde tagları ayrıntılı olarak açıklayacağız. İlk olarak basit bir HTML sayfası hazırlayalım.
Önceki Sayfa Sonraki Ders

Bağlantılar:

Copyright © AllNet - Ülkeler Rehberi

Hosting Hizmetleri