Online Dersler Sayfamıza Hoşgeldiniz!
AllNet - Ülkeler Rehberi  giriş sayfasına dönmek için tıklayınız Elektronik posta göndermek için tıklayınız Soru, istek ve önerileriniz için tıklayınız
  DERS 1. Alfabe   УРОК 1. Алфавит

Kısa tarihçe: Kiril Alfabesi adını St. Cyril'den almış olmasına rağmen, günümüzde bu alfabenin gerçekte onun icat edip etmediğine dair bir takım tartışmalar devam etmektedir. Bir Yunan keşişi olan Cyril 9. yüzyılın ortasında bugün Kiril Alfabesi olarak bilinen ve Rusya'da kullanılan bu alfabeyi geliştirdi. St. Cyril alfabeyi hazırlarken Yunan alfabesini temel almış ve Yunanca'da bulunmayan bir takım Slav seslerini de buraya eklemişti.
Rusya'da bu alfabe ilk olarak Ortaçağın başlarında büyük yazı harfleri olarak kullanılmaya başlandı. El yazısı olan kursiv harfler ise daha sonra geliştirildi. 18. yüzyılın başlarında Büyük Peter Yunan harflerini çıkararak alfabeyi daha basit ve düzenli bir hale getirdi. 1918 yılında bir değişiklik daha yapılarak, alfabeden diğer gereksiz harfler çıkarıldı. Kiril Alfabesi bir çok Slav Ortodoks ülkesinde hala kullanımdadır.
Rusça harflerin okunuşlarını üzerlerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.
Kiril Alfabesi Tr. Transliterasyon Benzer Sesler
Аа A Anne
Бб B Balık
Вв V Vazo
Гг G Gaf
Дд D Ad
Ее E veya YE Yengeç
Ёё YO Yonca
Жж J Jaguar
Зз Z Faiz
Ии İ Gemi
Йй Y Kuyu
Кк K Kale
Лл L Dal
Мм M Masa
Нн N Nar
Оо O Koli
Пп P Para
Рр R Roman
Сс S Saat
Тт T Yat
Уу U Ufuk
Фф F Fan
Хх H Halat
Цц TS Yatsı
Чч Ç Çam
Шш Ş Şapka
Щщ yumuşak Ş' Ş'
ъ sert işaret -
ы I Kına
ь yumuşak işaret '
Ээ E Edirne
Юю YU Yulaf
Яя YA Yasa


Rus Alfabesi ve Okunuşu: Rusça sessiz harfler iki gruba ayrılırlar: sert ve yumuşak. Sert sessizler а,у, о, ы, ь harfleri önünde bulunurlar. (istisnalar: ч, щ daima yumuşaktır.) Sert sessizler Türkçedeki karşıtları gibi okunurlar. Yumuşak sessizler я, ю, е, ё, ь, и önünde bulunurlar. (istisnalar: щ, ж, ц daima serttir.)
Önceki Sayfa Sonraki Ders

Bağlantılar:

Copyright © AllNet - Ülkeler Rehberi

Hosting Hizmetleri